Bern (Švajčiarsko) – Hlavné mesto Švajčiarska s historickým šarmom

Bern, hlavné mesto Švajčiarska, sa často ocitá v tieni známejších miest ako Zürich, Ženeva či Bazilej. Napriek tomu ide o jedno z najmalebnejších a najzaujímavejších miest v krajine.

Bern je sídlom švajčiarskej vlády, parlamentu aj federálnych úradov, a hoci nie je najväčším mestom v krajine, má kľúčové postavenie v politickom živote Švajčiarska. Nachádza sa v západnej časti krajiny, na brehu rieky Aare, a spája nemeckú precíznosť so západnou kultúrnou otvorenosťou. Vďaka svojej centrálnej polohe je ľahko dostupný z ostatných veľkých miest ako Zürich, Lausanne či Ženeva.

Bern ponúka jedinečnú kombináciu stredovekej architektúry, kultúrneho dedičstva, prírodnej krásy a politického významu.

História mesta Bern

Začiatky a stredovek

Bern založil v roku 1191 vojvoda Berchtold V. z rodu Zähringenovcov. Podľa legendy pomenoval mesto podľa prvého zvieraťa, ktoré ulovil – bol to medveď (po nemecky Bär), ktorý sa stal symbolom mesta. V 14. storočí sa Bern pripojil k Švajčiarskej konfederácii a postupne sa stal významným politickým a hospodárskym centrom.

Moderné dejiny

V roku 1848 bol Bern vyhlásený za federálne hlavné mesto Švajčiarska. Odvtedy je sídlom vlády, parlamentu a viacerých federálnych inštitúcií. Mesto si však zachovalo svoj stredoveký ráz a v roku 1983 bola jeho historická časť zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Geografia a poloha

Bern sa nachádza v západnej časti Švajčiarska, v nadmorskej výške približne 540 metrov. Mesto je obkolesené riekou Aare, ktorá tvorí malebné meandre okolo historického jadra. Vďaka svojej polohe medzi Alpami a Jurským pohorím ponúka Bern krásne výhľady a rýchly prístup k prírode.

Zdroj: stadtschuetzen-bern.ch

Pamiatky a zaujímavosti

Historické centrum (Altstadt)

Stredoveké jadro Bernu je hlavným lákadlom pre turistov. Jeho ulice lemujú pieskovcové budovy, arkády dlhé viac než šesť kilometrov a množstvo fontán. Altstadt ponúka jedinečný pohľad na urbanizmus stredovekého mesta, ktorý sa zachoval dodnes.

Bernská katedrála (Berner Münster)

Najvyššia kostolná stavba vo Švajčiarsku, postavená v gotickom štýle, dominuje panoráme mesta. Jej veža dosahuje výšku 100 metrov a ponúka výhľad na celé mesto aj na Alpy.

Hodinová veža (Zytglogge)

Táto ikonická veža zo 13. storočia je symbolom Bernu. Každú hodinu tu možno sledovať pohyblivé figúrky a historický mechanizmus, ktorý dodnes funguje.

Bundeshaus – Federálny palác

Sídlo švajčiarskeho parlamentu a vlády je otvorené aj pre verejnosť. Návštevníci si môžu pozrieť zasadacie miestnosti a architektúru budovy, ktorá symbolizuje politickú neutralitu a demokraciu.

Zdroj: switzerland-tour.com

Kultúra a múzeá

Paul Klee Zentrum

Toto unikátne múzeum je venované dielu švajčiarskeho maliara Paula Kleeho, ktorý žil a tvoril práve v Berne. Budova múzea je modernou architektonickou dominantou mesta.

Historické múzeum Bern

Ponúka bohatú zbierku z obdobia praveku, rímskej éry, stredoveku až po súčasnosť. Zaujímavou súčasťou je aj Einsteinovo múzeum, keďže Albert Einstein žil v Berne počas svojho najproduktívnejšieho obdobia.

Symbol mesta – Medvede

V Bernskom medveďom parku (Bärenpark), nachádzajúcom sa pri rieke Aare, žijú skutočné medvede – symbol mesta. Tento park je moderným a ekologickým zariadením, kde majú zvieratá prístup k prírodnému prostrediu, vode aj výbehom.

Albert Einstein a Bern

Einstein žil v Berne v rokoch 1903 až 1905 a práve tu napísal svoju Teóriu relativity. Jeho bývalý byt na Kramgasse 49 je dnes sprístupnený verejnosti ako múzeum s názvom Einsteinhaus.

Doprava a dostupnosť

Bern má výborné spojenie s ostatnými švajčiarskymi mestami vďaka hustej železničnej sieti. Medzinárodné letisko Bern-Belp ponúka lety najmä v rámci Európy. Mesto má efektívny systém verejnej dopravy, ktorý zahŕňa električky, autobusy a prímestské vlaky.

Príroda a rekreácia

Bern je zelené mesto – popri historických budovách nájdeme aj množstvo parkov a oddychových zón. Oblasť rieky Aare je obľúbená na kúpanie, kajakovanie a prechádzky. Lesy v okolí mesta ponúkajú možnosti turistiky, cyklistiky a piknikov.

Tradičná kuchyňa

Bernská gastronómia je typicky švajčiarska – bohatá, chutná a založená na regionálnych surovinách. Medzi tradičné jedlá patrí:

  • Berner Platte – mäsový tanier s rôznymi druhmi údenín a kyslou kapustou, podávaný so zemiakmi
  • Fondue – topený syr podávaný s chlebom
  • Rösti – zemiaková placka, ktorá je často prílohou k hlavným jedlám

Udalosti a festivaly

Bernský karneval (Berner Fasnacht)

Veselý festival, ktorý sa koná vo februári a zahŕňa sprievody masiek, hudobné vystúpenia a tanečné zábavy v historickom centre mesta.

Gurtenfestival

Hudobný festival konaný každoročne na vrchu Gurten, s výhľadom na celé mesto, prináša známych domácich aj zahraničných interpretov rôznych hudobných žánrov.

Ubytovanie a cestovný ruch

Bern ponúka široké spektrum ubytovania – od luxusných hotelov po penzióny a cenovo dostupné hostely. Turizmus v meste je orientovaný najmä na kultúrne dedičstvo, historické pamiatky, prírodu a politický význam mesta. Zároveň sa kladie dôraz na ekologické a udržateľné cestovanie.

Zaujímavosti o Berne

  • Bern má vlastný dialekt nemčiny – takzvaný Berndeutsch
  • Je to jedno z najbezpečnejších miest v Európe
  • Patrí medzi mestá s najvyššou kvalitou života na svete
  • Historické centrum Bernu je súčasťou UNESCO už od roku 1983

Bern je výnimočné mesto, ktoré spája stredoveký charakter s modernou švajčiarskou presnosťou a pohostinnosťou. Je ideálnym cieľom pre tých, ktorí hľadajú pokojné mesto s bohatou históriou, kultúrou a krásnou prírodou. Návšteva Bernu ponúka neopakovateľný zážitok pre každého cestovateľa.

Titulka