Canapés (čítaj kanapé) sú malé predjedlá, ktoré sa tradične skladajú z troch častí: základ, pomazánka alebo hlavná zložka a dekorácia. Názov „canapé“ pochádza z francúzštiny a v preklade znamená „gauč“, čo symbolizuje základ, na ktorom „sedí“ zvyšok ingrediencií.
Ich základom býva najčastejšie malý plátok chleba, toastu, krekra alebo pečiva, ktorý sa následne potiera maslom, syrovou nátierkou alebo inou pastou a vrchná časť je zdobená rôznymi ingredienciami ako ryby, mäso, syry, zelenina či ovocie.
Canapés majú korene v 18. storočí, keď sa vo francúzskej aristokracii rozšíril trend podávania malých porcií jedál ako súčasť banketov a recepcií. Slúžili ako elegantný spôsob, ako hosťom ponúknuť predjedlá pred hlavným chodom. V 19. a 20. storočí sa stali neoddeliteľnou súčasťou haute cuisine, teda vysokej kuchyne, ktorú preslávili šéfkuchári ako Auguste Escoffier. Dnes ich nájdeme nielen v luxusných reštauráciách, ale aj na domácich oslavách.
Základné druhy a variácie
Canapés môžu byť nesmierne rozmanité, ale delia sa do niekoľkých hlavných kategórií:
1. Canapés so studeným mäsom a paštétou
Obľúbené sú napríklad s jemnou kačacou alebo kuracou paštétou, plátkami roastbeefu, prosciutta či salámy. Často sa dopĺňajú kyslou uhorkou, kaparami alebo figovým džemom.
2. Rybacie a morskoplody canapés
Klasikou je canapé s údeným lososom, smotanovým syrom a kôprom, alebo kombinácia kreviet s avokádovým pyré. Sardely, tuniak, kaviár a mušle sú taktiež častými ingredienciami.
3. Vegetariánske a syrové canapés
Tieto jednohubky zahŕňajú rôzne druhy syrov (brie, camembert, kozí syr, roquefort), grilovanú zeleninu, olivy, sušené paradajky či orechy. Chuťovo aj vizuálne výrazné.
4. Ovocné a sladké variácie
Pre gurmánov ponúkajú canapés aj sladkú verziu – napríklad kombinácia modrého syra s hruškou, medom a vlašským orechom, alebo figy s ricottou a balzamikovým glazé.

Zdroj: tasteatlas.com
Príprava
Kľúčom k dokonalému canapé je harmónia chutí a textúr. Každý kúsok by mal byť vyvážený – chrumkavý základ, krémová alebo jemná vrstva a výrazný, často farebne kontrastný vrch. Príprava si vyžaduje precíznosť, ale aj kreativitu. Niektoré tipy na úspech:
- Základ jemne opečte, aby nebol mäkký ani rozmočený.
- Pomazánka by mala byť kvalitná a aromatická – často sa používa maslo s bylinkami, horčicou alebo cesnakom.
- Dekorácie ako bylinky, jedlé kvety či mikrobylinky dodajú canapés eleganciu a sviežosť.
- Veľkosť – každé canapé by malo byť na jedno sústo, ideálne do úst bez potreby hryzenia.
Inšpirácie pre domáce canapés
Recept 1: Canapé s údeným lososom a kôprom
Základ z bieleho chleba natrieme syrom Philadelphia, položíme plátok lososa, pridáme pár kvapiek citrónu a ozdobíme vetvičkou kôpru.
Recept 2: Kozí syr s figou a medom
Na krekru natrieme kozí syr, položíme plátok čerstvej figy a pokvapkáme medom. Pridáme trochu tymiánu.
Recept 3: Roastbeef s chrenovým maslom
Toast potrieme chrenovým maslom, položíme plátok roastbeefu, ozdobíme kaparou a čerstvou rukolou.
Francúzi si potrpia na kvalitu a zážitok z jedla – a canapés sú toho ideálnym príkladom. Hodia sa ku každému aperitívu, najčastejšie sa podávajú s pohárom bieleho vína, šampanského alebo prosecca. Vďaka svojej elegancii sa canapés stali symbolom štýlovej pohostinnosti a sú obľúbené aj mimo Francúzska.
French canapés sú dôkazom, že aj malý kúsok jedla môže ponúknuť veľký gurmánsky zážitok. Ich príprava je ako kulinárske umenie – prepojenie chuti, vzhľadu a elegancie. Či už plánujete recepciu, romantickú večeru alebo len chcete ohúriť hostí, tieto jednohubky budú vždy tou správnou voľbou. Bon appétit!