Kurací vývar – Základ domácej kuchyne

Kurací vývar je jedným z najobľúbenejších pokrmov slovenskej kuchyne, ktorý má pevné miesto nielen na sviatočnom stole, ale aj v bežných dňoch ako liečivá a výživná polievka. Jeho popularita pramení z jednoduchej prípravy, hlbokej chuti a schopnosti zahriať organizmus.

Kurací vývar je základom domácej kuchyne a nenahraditeľnou súčasťou mnohých tradičných receptov, ktorými sa v slovenských domácnostiach pripravujú chutné a výživné jedlá. Jeho príprava spočíva vo varení kuracieho mäsa, kostí, zeleniny a korenín, ktoré spoločne vytvárajú bohatý a aromatický vývar plný vitamínov a minerálov. Tento vývar slúži nielen ako polievka, ale aj ako základ do omáčok, rizôt, či iných jedál, ktoré si vyžadujú hlbokú chuť.

Kurací vývar je známy svojimi liečivými účinkami, najmä počas prechladnutí, chrípky alebo pri rekonvalescencii. Obsahuje množstvo minerálov, ktoré sa uvoľňujú z kostí počas dlhého varenia – vápnik, horčík, fosfor či kolagén. Práve kolagén pomáha regenerovať kĺby a pokožku. Vývar je ľahko stráviteľný, čím je ideálny pre deti, seniorov a ľudí so žalúdočnými ťažkosťami.

Základné suroviny na kurací vývar

Na kvalitný vývar je dôležité použiť čerstvé a kvalitné suroviny. Základ tvorí kuracie mäso – ideálne sú kuracie stehná, krídla alebo chrbtová kosť, prípadne celé kura. K tomu patrí zelenina ako mrkva, petržlen, zeler, cibuľa, cesnak a niekedy aj pór. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj koreniny: celé čierne korenie, nové korenie, bobkový list a soľ. K dokonalosti vývaru prispieva aj dlhý a pomalý var.

Tradičný recept na kurací vývar

Ingrediencie:

  • 1 celé kura alebo 4 kuracie stehná
  • 3 mrkvy
  • 2 petržleny
  • 1/4 zeleru
  • 1 cibuľa
  • 3 strúčiky cesnaku
  • 6 ks celého čierneho korenia
  • 4 ks nového korenia
  • 2 bobkové listy
  • Soľ podľa chuti
  • Voda (cca 2,5 – 3 litre)
  • Čerstvá petržlenová vňať

Postup:

  1. Kuracie mäso umyjeme, vložíme do veľkého hrnca a zalejeme studenou vodou.
  2. Privedieme k varu, následne znížime teplotu a zbierame penu z povrchu vývaru.
  3. Pridáme očistenú a nakrájanú zeleninu, cibuľu rozkrojenú na polovicu a strúčiky cesnaku.
  4. Dochutíme korením a soľou.
  5. Varíme veľmi pomaly, na nízkej teplote, aspoň 2,5 až 3 hodiny.
  6. Po uvarení vývar precedíme, dochutíme a podávame s rezancami, haluškami alebo domácimi knedličkami.
  7. Na záver posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.

Kurací vývar sa dá pripraviť na rôzne spôsoby – niekto ho má rád číry, iný hustý s množstvom zeleniny a mäsa. Namiesto klasických rezancov možno použiť ryžu, halušky, tarhoňu alebo zavárané vaječné knedličky. V moderných verziách vývarov sa občas pridáva aj zázvor, kurkuma alebo chilli, ktoré ešte viac podporia imunitu.

Všestrannosť a tradícia v jednej miske

Kurací vývar je viac než len obyčajná polievka – je to symbol starostlivosti, domova a zdravia. V slovenskej kultúre patrí medzi základné jedlá, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Vďaka svojej jednoduchej príprave a blahodarným účinkom si udržuje miesto na našich stoloch aj v modernej dobe. Ak hľadáte ideálny spôsob, ako potešiť svojich blízkych výživnou a chutnou polievkou, kurací vývar je stávka na istotu.

Titulka